promocja

Od czego zależy cena dań w restauracji?

Zakładając restaurację, oczywiście myślimy o związanym z nią zysku i nie ma się czemu dziwić. Każdy z nas taki lokal traktuje jak firmę, która przede wszystkim ma być rentowna. Z pewnością zyski płynące z takiego biznesu w dużej części zależą tutaj od cen poszczególnych dań. Jako że konkurencja na rynku jest duża, nie każdy z nas wie, jak ustalać takie ceny i zwyczajnie je obniża. Czy słusznie? Wydaje się, że nie jest to najlepszy pomysł. Od czego w związku z tym powinna zależeć cena w takich punktach gastronomicznych?

Restauracja a bar

Na pewno bardzo ważne jest tutaj to, jaki jest to lokal. Co to oznacza w praktyce? Na pewno o wiele więcej za danie powinniśmy zapłacić w restauracji i rzecz jasna nie ma w tym nic dziwnego. Także i klienci, którzy się tam udają, widzą ich wyższą jakość w takich punktach, a więc jak najbardziej tutaj posiłki mogą być droższe. Nie powinno to jednak dotyczyć wszelkich barów. Stołujący się w nich klienci to zazwyczaj osoby, które nie mogą pochwalić się większym kapitałem, a więc tutaj ceny powinny, a w zasadzie muszą byś stosunkowo niskie.

Składniki

Nie zapominajmy tu jeszcze o składnikach, z których przygotowujemy poszczególne posiłki. Pamiętajmy, że w dobie XXI wieku bardzo na wartości zyskuje zdrowa żywność, co nie powinno nikogo dziwić. Jeśli w związku z tym macie w swoim menu jakieś dietetyczne sałatki bazujące na produktach w pełni ekologicznych, to ich wyższa cena wydaje się być oczywista. Klienci powinni to wówczas zrozumieć.