Bemary w restauracji

Bemary w restauracji

Idąc do restauracji na lunch, obiad czy też po prostu ze znajomymi na plotki klient ma ochotę coś smacznego zjeść. Gdy już złoży zamówienie, to niestety jest jeszcze jedna rzecz, która z reguły jest kłopotliwa – długie oczekiwanie na zamówioną potrawę. Dlatego restauracja musi być wyposażona w odpowiedni sprzęt gastronomiczny.

Sprzęt gastronomiczny

Każda restauracja, która chce dobrze funkcjonować i cieszyć się dobrą opinią klientów musi mieć odpowiedni sprzęt gastronomiczny. Jest wiele urządzeń, bez których lokal nie może prawidłowo funkcjonować. Jednym z  nich jest bemar. Jest to bardzo praktyczne i funkcjonalne urządzenie, które sprawia, że klienci nie muszą zbyt długo czekać na zamówione przez siebie potrawy.

Czym jest bemar?

Bemar gastronomiczny to rodzaj podgrzewacza przeważnie w postaci wózka ze stali nierdzewnej, który wypełnia się wodą i podgrzewa się do wrzenia. Kiedy bemar wrze, wkłada się do niego pojemniki z przyrządzonymi, gotowymi potrawami. Bemar cały czas podłączony jest do prądu, co sprawia że woda ciągle ma temperaturę wrzenia i dzięki temu przygotowane jedzenie jest gorące. Nie musimy się także obawiać o przypalenie potraw, pomimo tego, że bemar jest podłączony do prądu.

Dodatkowo trzeba zauważyć, że potrawy, które po przygotowaniu trafiają do bemara są zdrowe i nie tracą w nim cennych składników odżywczych, ponieważ nie mamy do czynienia z żadnym promieniowaniem, naświetlaniem albo smażeniem. Posiłki w bemarze są podgrzewane bowiem przy użyciu pary wodnej. Funkcjonowanie w dzisiejszych czasach w restauracji bez bemara byłoby  bardzo uciążliwe i wymagałoby dużego nakładu dodatkowej pracy. Klienci dzięki temu, ze restauracja posiada taki sprzęt gastronomiczny zdecydowanie szybciej otrzymują zamówione danie i, co za tym idzie, są zadowoleni.

Bemar to urządzenie, które jest niezastąpione także podczas organizacji różnego typu imprez- bankietów, przyjęć rodzinnych, konferencji czy wesel. Dzięki niemu przez cały czas trwania uroczystości posiłki podane w bufecie są ciepłe i świeże. Cenią je sobie także firmy gastronomiczne, które zajmują się organizacją imprez w plenerze, np. pod namiotem, gdzie warunki pracy są dość utrudnione. Dzięki urządzeniu takiemu jak bemar można bez problemu serwować dania gorące na piknikach  odbywających się nawet w chłodniejsze dni czy pory roku.