Co powinieneś wiedzieć o lampach owadobójczych

Co powinieneś wiedzieć o lampach owadobójczych?

Co to są lampy owadobójcze?

Lampy owadobójcze to urządzenia, które zwabiają i zabijają owady latające. Podstawowym elementem lampy, który pełni rolę wabika owadów jest specjalna świetlówka UV-A. Świetlówki rtęciowe stosowane w lampach wykonywane są ze szkła cylindrycznego i obudowują dwie elektrody z wewnętrzną warstwą fluorescencyjną. Ultrafiolet jest emitowany na poziomie nie przekraczającym 365nm, a ten wynik jest bezpieczny dla człowieka. Takiej długości fale są optymalne dla przyciągania owadów latających oraz działają na nie znacznie bardziej niż jakiekolwiek inne światła. W związku z tym owady próbują dostać się blisko źródła światła, także w ciągu dnia.

Rodzaje lamp owadobójczych

W zastosowaniu domowych i przemysłowych używane są różnego rodzaju  lamy owadobójcze. Każda z nich razi owady prądem, przykleja je do wkładu lepowego i zasysa wiatrakiem do środka.

Lampy owadobójcze rażące

Lampy owadobójcze rażące są najbardziej popularne. Unieszkodliwiają one owady poprzez wykorzystanie kratki elektrycznej znajdującej się pod pewnym napięciem (zwykle 1500V do 5000V). Skuteczność rażenia zależy od napięcia – im napięcie większe, tym większa skuteczność rażenia. Unieszkodliwione w ten sposób owady wpadają do zamontowanego w lampie pojemnika. Ten rodzaj lamp znajdzie  zastosowanie zarówno w halach produkcyjnych, sklepach, magazynach, a także w pokojach mieszkalnych, tarasach, ogrodach czy altanach.

Lampy owadobójcze lepowe

Kolejnym, równie popularnym typem są lampy lepowe. Zasada przyciągania owadów w tych urządzeniach jest identyczna, inny jest jednak sposób unieszkodliwiania insektów. Odbywa się to poprzez zastosowanie wkładów lepowych- po zetknięciu się z wkładem owad jest do niego przyklejany. Urządzenia te dobrze sprawdzą się  w miejscach, gdzie kładzie się nacisk na higienę – głównie w przemyśle spożywczym i gastronomii (kawiarnie, sklepy mięsne, piekarnie, cukiernie).

Lampy owadobójcze wiatrakowe

Lampy wiatrakowe to nowoczesne, bardzo skuteczne rozwiązanie służące do walki z owadami. Owady zwabiane w pobliże lampy są szybko zasysane do środka za pomocą wiatraka, a  następnie trafiają do specjalnego pojemnika. Ten rodzaj lamp zapewnia najwyższy stopień higieny. Zastosowane mechanizmy nie powodują rozprzestrzeniania się bakterii. Dużym plusem urządzenia jest fakt, iż wiatrak nie tnie owadów oraz ich nie rozrywa, tylko wciąga je do środka lampy. Wiatrak jest bezpieczny dla dzieci- w przypadku włożenia ręki do środka urządzenie się zatrzymuje. Lampy te świetnie sprawdzą się w szpitalach, aptekach, gabinetach lekarskich, a także piekarniach i cukierniach.

Podsumowanie

Reasumując, lampy na owady działają bardzo prosto i skutecznie. Sposób wabienia owadów w każdej lampie jest taki sam, różnice zaś związane są ze sposobem neutralizacji owadów – zależą od konstrukcji lampy i zastosowanej w niej metody działania. Jedną z najważniejszych zalet lamp jest fakt, iż w czasie działania nie wytwarzają one żadnych chemikaliów, fal elektromagnetycznych, dymu czy innych substancji, które miałaby negatywny wpływ na środowisko w którym znajduje się człowiek.

Inspirowane: Tanake.com.pl – wyposażenie gastronomii