Przygotowanie stoiska gastronomicznego na potrzeby imprez plenerowych

Przygotowanie stoiska gastronomicznego na potrzeby imprez plenerowych

Firmy oferujące obsługę uczestników podczas imprez na świeżym powietrzu muszą być samowystarczalne i przygotowane na różne warunki. Dobrze jest przygotować bazę sprzętową, aby była mobilna i ułatwiała obsługę i wydawanie posiłków. Ważne, by przewidzieć jadłospis tak, aby uniknąć długotrwałego przechowywania żywności. Wymagania sanitarne zalecają, aby wszystko poddawane było obróbce cieplnej w celu zabicia bakterii. Stąd konieczność posiadania taboretów gazowych i dostępu do wrzątku. W ten sposób można podać zarówno gorące napoje jak kawa i herbata, ale również umyć narzędzia używane do przygotowania posiłków. Warnik do wody nie zajmuje wiele miejsca i jest produkowany w różnych rozmiarach.

Szybkie podgrzewanie wody

Stosując warniki, mamy pewność, że uzyskamy  gorącą wodę w odpowiedniej ilości. Są one zasilane energią elektryczną, co pozwala na ich podłączenie do standardowej instalacji 230 v. W przypadku braku takiej możliwości dobrym rozwiązaniem jest generator spalinowy. Urządzenie posiada wskaźnik stanu wody wewnątrz zbiornika i lampkę kontrolną pokazująca, w jakim trybie jest obecnie. Samą moc możemy dowolnie regulować, aby dopasować ją do swoich potrzeb. Podobną funkcje spełniają taborety gazowe z palnikiem, niestety wymagają one więcej uwagi i są mniej bezpieczne niż warniki. Aby poprawić ergonomię pracy, wszystkie potrzebne urządzenia powinny być ustawione na stołach w celu ułatwienia personelowi wykonywania czynności kuchennych.

Adaptowanie  przestrzeni

Dla poprawy wygody pacy, jak również warunków sanitarnych, dobrym rozwiązaniem jest namiot handlowy. W ten sposób zamykamy przestrzeń i zabezpieczamy stoisko przed osobami postronnymi. Dobrze jest przygotować wcześniej plan takiego miejsca pracy, aby zapewnić duży poziom bezpieczeństwa i przestrzeń na magazynowanie naczyń jednorazowych oraz kontener na odpadki. W takim wypadku frontem do klienta ustawione są warniki i kubki jednorazowe w formie stanowiska bezobsługowego. Na kolejnych stołach można sprzedawać pozostałe jedzenie i napoje.

Używanie gorącej wody

Oprócz użytkowania wody do gorących napojów dostęp do niej stanowi bardzo ważną rzecz podczas funkcjonowania stoiska. Wykonując czynności związane z obróbką żywności, zachodzi potrzeba używania takiej wody do mycia naczyń i miejsc przetwarzania produktów spożywczych. Takie są wymagania sanitarne oraz względy technologiczne małych kuchni plenerowych. W taki sposób możemy zapewnić wysoką jakość przygotowanych posiłków oraz odpowiednio zabezpieczyć miejsce pracy. Można również przewidzieć oddzielny podgrzewacz wody, na potrzeby kuchni co usprawni szybkość jej działania bez konieczności czekania na zagrzanie kolejnej partii ciepłej wody.

Inspirowane: tanake.com.pl – wyposażenie gastronomii