Frytkownica gastronomiczna - jak ja wybrac

Frytkownica gastronomiczna – jak ją wybrać ?

Frytkownice gastronomiczne używane są nie tylko w małych barach, ale również w dużych restauracjach. Ich właściwy wybór pozwoli nam ograniczyć nieuzasadnione dodatkowe koszty, jak i problemy związane z obsługą czy też naprawami.

Gazowa czy elektryczna ? Najważniejsze wady i zalety rozwiązań

Z uwagi na bardziej ekonomiczne użytkowanie, lepszym wyborem będzie frytkownica gazowa. Zużywa ona znacznie mniej paliwa, co jest szczególnie ważne w przypadku częstego jej używania. Niemniej jednak miejmy na uwadze, że wszystkie urządzenia gazowe powinny być często konserwowane. Nie istnieją żadne różnice w efektach pracy – taki sam zakres temperatury i bardzo podobny czas nagrzewania.

Lepsza będzie jedna duża frytkownica czy dwie mniejsze ? 

W tym wypadku należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników: po pierwsze, czy będziemy smażyć produkty o właściwościach, które wzajemnie się wykluczają pod względem zapachu i smaku (chociażby ryby i frytki). Olej wchłonie cząsteczki produktu, które będą później przenosić smak, jak i zapach na następne produkty. Po drugie – czy zawsze smażymy tyle samo? Być może w naszym lokalu są pewne godziny szczytu, kiedy to można dodatkowo użyć drugiej frytkownicy. I po trzecie – jeżeli w lokalu użytkujemy stosunkowo tanie frytkownice, czy nie warto posiadać jednej dodatkowej na wypadek awarii, kiedy mamy sporo klientów ?

Jak dobrać odpowiednią moc frytkownicy ? 

Im większą moc frytkownicy wybierzemy, tym znacznie efektywniej będziemy mogli dzięki niej pracować i to bez straty pieniędzy za zużyty prąd. Oczywiście nasz wybór powinien być przemyślany – jeżeli frytkownica używana jest tylko okazjonalnie albo w domu do smażenia kilku porcji frytek, to nie musimy szaleć – wystarczy nam model o mocy 2,5 do 3kw i pojemności 3-4 litrów. Jeżeli zaś frytkownica ma być używana w dużej gastronomii takie kwestie powinny być dobrane przez odpowiednich fachowców z firm wyposażająco-projektujących, którzy posiadają wiedzę zdobytą na bezpośrednich szkoleniach u producentów.

Jaka frytkownica do Food Truck’a będzie najlepsza 

Doboru frytkownicy należy dokonać na podstawie takich parametrów jak wydajność, pojemność, czy rodzaj zasilania.

W jaki sposób sprawdzić stan frytury ? 

Do sprawdzenia stanu frytury/oleju poza oceną organoleptyczną, konieczne będzie użycie specjalnych pasków papierowych, albo czytników elektronicznych. Dzięki nim dowiemy się w jaki stanie znajduje się tłuszcz. Tego typu urządzenia mogą wydawać się drogie, bowiem kosztują nawet 1500 zł. Niemniej jednak codzienne używanie paska to koszt 4-5 zł za sztukę, co na dłuższą metę będzie dużo bardziej ekonomicznym wyborem.

Inspirowane: Tanake.com.pl – wyposażenie gastronomii