Frytkownica gastronomiczna - to musisz wiedziec, zanim kupisz!

Frytkownica gastronomiczna – to musisz wiedzieć, zanim kupisz!

Wybór frytkownicy gastronomicznej powinien być poprzedzony wcześniejszym prześledzeniem aktualnych standardów. Frytkownice gastronomiczne w wielu restauracjach, jak i barach szybkiej obsługi stanowią podstawowe wyposażenie części kulinarnej. Bardzo ważną kwestią jest szybkość działania oraz pojemność. Co należy brać pod uwagę podczas wyboru frytkownicy do lokalu gastronomicznego?

Frytkownica – przeznaczenie

Okazuje się, że nie tylko wyśmienite frytki można uzyskać dzięki zastosowaniu frytkownicy. Frytkownica gastronomiczna pozwala na uzyskanie głębi smaku poprzez smażenie w głębokim tłuszczu także ryb, warzyw, mięs oraz innych produktów spożywczych.

Praktycznie każda frytkownica posiada możliwość ustalenia odpowiednich parametrów smażenia, co niezwykle ułatwia posługiwanie się sprzętem.

Wykonanie frytkownicy

Nie tylko wnętrze frytkownicy się liczy. Bardzo istotnym elementem jest tworzywo, z którego model został wytworzony. Najlepszym wyborem będą frytkownice wykonane z wysokiej jakości stali szlachetnej. Umożliwiają ona łatwe czyszczenie urządzenia, a jak wiadomo frytkownice szczególnie podatne są na zabrudzenia.

Kolejną niezwykle istotną zaletą frytkownic z stali nierdzewnej jest to, że są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Są znacznie trwalsze w porównaniu z innymi materiałami dostępnymi na rynku. Frytkownica gastronomiczna narażona jest na częste użytkowanie, dlatego tak ważna jest trwałość substancji, z której została wykonana.

Zasilanie frytkownicy

Nie bez znaczenia pozostaje również rodzaj zasilania frytkownicy. Pozwala to na wybór modelu, który sprosta indywidualnym potrzebom Twojego miejsca pracy.

Do wyboru są:

– płyta modułowa z odkrytą grzałką, która może zostać podpięta do grilla lub kuchenki indukcyjne

– zasilanie elektryczne

– zasilanie gazowe

Na jakie elementy należy zwrócić uwagę podczas wyboru frytkownicy gastronomicznej?

Wybór frytkownicy powinien opierać się o kilka kluczowych elementów. Choć nie należy on do prostych zadań to dzięki tym podstawowym informacją, znacznie łatwiej dobierzesz model, który sprosta Twoim oczekiwaniom. Oto ważne składniki i parametry frytkownicy:

Moc urządzenia

Prosta reguła: im większa moc urządzenia, tym szybciej produkt gotowy jest do spożycia. Moc jest bardzo ważnym czynnikiem składowym frytkownicy, gdyż często pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Najwyższej jakości frytkownice posiadają moc nawet do 30 kW.

Misa oraz kosz

Misa frytkownicy powinna być przede wszystkich poręczna i wygodna w użytkowaniu. To właśnie od rozmiaru misy zależy jak duży kosz się w niej zmieści. Misa stanowi o wielkości urządzenia oraz jest miejscem, do którego wlewa się tłuszcz.

Istnieją urządzenia, które mieszczą w jednej misie od 0,5 l do aż 18 l oleju. Duże rozmiary mis są niezastąpione w restauracjach oraz lokalach szybkiej obsługi.

Ważne jest, aby nie tylko misa była możliwie największych rozmiarów, ale również kosz. Dostępne na rynku są obrotowe kosze, które wpływają na zmniejszenie udziału tłuszczu w procesie smażenia.

Filtry

Dbają o to, aby cała restauracja nie przesiąkła zapachem z frytkownicy. Bardzo ważne jest, aby regularnie wymieniać filtry. Pomoże to zarówno zachować higienę pracy, jak i estetykę.

Powszechne dwie wersje filtrów:

– filtr olejowy do pochłaniania zapachów

– filtr węglowy, który wyłapuje parę tworzącą się podczas pracy sprzętu

Frytkownica gastronomiczna – podsumowanie

Frytkownica gastronomiczna powinna zostać wybrana pod potrzeby lokalu. Im większa moc urządzenia, tym szybciej gotowy jest do spożycia produkt. Warto brać pod uwagę rozmiary misy oraz kosza, gdyż znacznie przyśpieszają oraz ułatwiają.

Inspirowane: Tanake.com.pl – wyposażenie gastronomiczne