Jaja w gastronomii – czy naswietlacze do jaj beda niezbedne

Jaja w gastronomii – czy naświetlacze do jaj będą niezbędne?

Wiele punktów gastronomicznych w swoich potrawach wykorzystuje jaja. Klasyczna jajecznica, kotlety jajeczne, omlet czy różnego rodzaju ciasta i naleśniki wymagają bowiem użycia jajek. Prowadząc restaurację, bar szybkiej obsługi czy bistro trzeba zwrócić uwagę, na to aby jajka były nie tylko smaczne, ale przede wszystkim bezpieczne.

Zagrożenie Salmonellą

Jaja mogą być zakażone bakteriami Salmonelli – pałeczki mogą pojawić się nie tylko na skorupce jajka, ale również w jego wnętrzu. Wysoka gorączka, wymioty czy biegunka to tylko niektóre objawy zatrucia. Aby zmniejszyć ryzyko zarażenia klientów salmonellą po spożyciu przygotowanych przez nas potraw, należy zwrócić szczególną uwagę na obróbkę jaj.

Jakich jaj można używać w gastronomii?

W gastronomii wykorzystywane są głównie:

  • Jaja naświetlone – czyli produkty poddane działaniu naświetlacza do jaj i odpowiednio oznaczone w tym zakresie.
  • Jaja nienaświetlone – należy poddać je procesowi dezynfekcji i sterylizacji w lokalu.
  • Jaja w proszku – uzyskiwane w procesie odwadniania treści całego
  • Jaja pasteryzowane (w formie płynnej) – często używane przy masowej produkcji pączków, ciastek i placków. Proces pasteryzacji odbywa się w temperaturze, która zapewnia utrzymanie odpowiedniej wartości odżywczej jajek oraz neutralizację drobnoustrojów.

Naświetlanie jaj

Jaja należy bezwzględnie poddawać dezynfekcji i odkażaniu. W tym celu niezbędny będzie naświetlacz do jaj, który przy pomocy promieniowania UV skutecznie zwalczy bakterie. Naświetlacze do jaj zwykle wykonane są ze stali nierdzewnej, dlatego są łatwe w użytkowaniu i trwałe. Urządzenia te są również wydajne i łatwe w obsłudze. Poszczególne modele naświetlaczy różnią się mocą oraz wielkością wsadu. Standardowo sprzęt mieści 30 jaj, a czas ich naświetlania wynosi 60 s.

Naświetlacze do jaj zwykle składają się z komory naświetleń, przynajmniej jednej szuflady oraz komory wyposażonej w osprzęt elektryczny. W komorze naświetleń zainstalowane są lampy, a komora z osprzętem elektronicznym odpowiada za odmierzanie czasu naświetlania i uruchamianie zapłonu lamp naświetlających.

Jeżeli prowadzisz podmiot żywienia zbiorowego, naświetlacz do jaj bezwzględnie powinien znaleźć się w Twojej kuchni. Jajka należy bowiem poddawać gruntownej dezynfekcji termicznej. Zwykłe sparzenie jajka zabija jedynie bakterie Salmonelli znajdujące się na skorupce, dlatego nie jest to w pełni bezpieczne rozwiązanie.