Czy warto zainwestowac w kostkarke do lodu – poradnik

Czy warto zainwestować w kostkarkę do lodu? – poradnik

Letnie upały to czas, kiedy większość z nas poszukuje czegoś, co przyniesie upragnione orzeźwienie. Najbardziej popularnym rozwiązaniem są w tym przypadku schłodzone napoje. Idealnym sposobem na ekspresowe obniżenie temperatury soku, wody, kawy czy herbaty są kostki lodu.

Urządzenie idealne na upały

Latem w lód najczęściej zaopatrują profesjonalne kostkarki do lodu. Są to urządzenia, które świetnie sprawdzają się w lokalach gastronomicznych, ale coraz częściej pojawiają się również w domach prywatnych. Kostkarki do lodu pozwalają w szybki i prosty sposób wyprodukować lód w najróżniejszych rozmiarach i kształtach, zależnie od wymagań klientów czy domowników. Niektóre posiadają również funkcję kruszenia lodu, która może okazać się przydatna podczas przygotowywania drinków czy deserów.

Kostkarki do lodu – przegląd rozwiązań

Bezpośrednio przed zakupem kostkarki do lodu warto dokładnie określić jej zastosowanie czy niezbędną wydajność, a następnie zapoznać się z ofertą poszczególnych producentów. Zasadniczo do wyboru mamy kostkarki wolnostojące oraz lodówki wyposażone w kostkarki.

Lodówki wyposażone w kostkarkę do lodu sprawdzą się zwłaszcza w warunkach domowych, gdzie lód jest zużywany w niewielkich ilościach. Tego rodzaju lodówki są jednak znacznie większe niż standardowe modele, dlatego na ich zakup mogą sobie pozwolić wyłącznie osoby posiadające dużą kuchnię i sporą przestrzeń pomiędzy półkami wiszącymi. Ponadto, wbudowana kostkarka zabiera pewną część miejsca w samej lodówce, co dla niektórych może być sporym utrudnieniem i ograniczeniem.

Wolnostojące kostkarki do lodu mają znaczną przewagę nad tymi montowanymi w lodówkach, przede wszystkim ze względu na ich mobilność. Taki sprzęt możemy ustawić w dowolnym miejscu, a w razie potrzeby przenieść nawet do innego pomieszczenia. Zazwyczaj instalowane są one w kuchniach gastronomicznych, ponieważ charakteryzują się również dużo większą wydajnością.

Jakie rozwiązanie będzie najlepsze?

Wybierając kostkarki do lodu, należy przede wszystkim zastanowić się nad jej przyszłym zastosowaniem. Jeśli sprzęt użytkowany będzie w lokalu gastronomicznym lub w domu podczas większych imprezy, warto zdecydować się na model z większym zbiornikiem na wodę oraz dużą ilością produkowanych kostek lodu (na godzinę lub cykl). W tym przypadku należy zwrócić również uwagę na głośność pracy urządzenia oraz jego rozmiary – są to aspekty szczególnie ważne w przypadku profesjonalnej gastronomii.  

Kostkarka do lodu może znacznie usprawnić funkcjonowanie punktu gastronomicznego i urozmaicić napoje serwowane w domu.